Korumalı VPS Sunucular

Sitemize Hoşgeldiniz - Bugün

Şuanda 35 Kategoride 1781 İçerik Bulunuyor.

Korumalı Sunucular

Cami

Ana Sayfa » C » Cami

Rüyada cami görmek din işlerini yürüttüğü için devlete, helal ile haram arasnı ayırdığı için hakime ve insanların içinde kâr sağlamayı amaçladıkları pazara alâmettir. Ayrıca rüyada cami görmek, camiye mazlum olarak giren kimse için adalete alâmettir.

Cami içinde çokça yer aldığı için Kur’an’a, hûşû yeri olan kabristana, yıkanmaya, güzel kokuya, suskunluğa ve kıbleye yönetmeye alâmettir.

Korkudan emin olmak için düşmana karşı sığınılan kaleye de alâmettir.

Cami kendilerine itaat edilmesi vacip olan baba, hoca ve alim gibi kimselere alâmettir.

Şehir camisi şehir halkına alâmettir. Yüksek yerleri reislerine, alçak yerleri halka alâmettir. Sütunları, zikir ehlidir. Mihrabı, insanların imamıdır. Minberi, sultanları veya hatipleridir. Kandilleri, ilim ehli, hayır sahipleri, mücahitler ve hudut nöbetçileridir. Halisi hayır ehli dindar kimselerdir. Müezzini şehrin kadısı veya insanları hidayete çağıran, davetine icabet olunan, emirleri yerine getirilen ve duasına “amin” denilen alimidir. Kapıları da işçileri, emin kimseleri ve emniyet mensuplarıdır.

Mescidin tavanı devletin seçkin adamlarına ve özel kimselere alâmettir. Direkleri, üst düzey devlet memurları ve yöneticileridir. Halısı, adaletinin icrası ve sultana itaat eden alimlerdir. Kapıları, bekçileridir. Minaresi, sultanın yardımcısı ve sırdaşıdır.

Cami hakime alâmet olması sebebiyle direkleri hakimin emrindeki vakıflardır. Lambaları fazilet sahipleri ve alimlerdir. Halisi hükmünün icrası veya kendilerine verilen umm tatbik edilmesidir. Tavanı müracaat ettiği kitaplardır. Minaresi onlara nasip olan üstünlüklerden istifade etmeleri için insanları toplayan kimsedir. Minberi hizmetçisidir. Mihrabı eşi veya helâl rızka işaret eden şeydir.

Minare vezire ve imama alâmettir. Bazen minare müezzine alâmettir. Mushaf onu okuyana, minber hatibine, kapı kapıcısına ve idarecisi de lambalarına ve halılarına alâmettir.

Kişinin rüyada cami veya mescid görmesi genellikle iyiye ve hayra yorumlanır. Rüyada cami görmek, zenginliğine (mal ve mülke) ve dindarlığa (kişinin iyi bir müslüman olduğuna) işarettir.

Rüyasında camide namaz kıldığını gören kimsenin her işinin düzeleceğine ve işlerinin yolunda gideceğine işaret olarak yorumlanır.

Bir genç rüyada camiye gittiğini ve cemaate katıldığını görse, bu genç bekar ise temiz ve güzel bir kızla evleneceğine, eğer evli ise kendisinin güzel ve akıllı bir kızı olacağına işaretle yorumlanır.

Câbir-il Mağribî’nin yorumu: Bir kişi rüyasında cami (mescid) yaptırdığını görse, o kişi bekar ise dindar bir kimse ile evlenir veya evleneceğine işarettir.

İbn-i Sîrîn’in yorumu: Rüyasında cami veya mescid yaptırdığını gören kişi salih bir amel işler, yüksek bir mevkiye getirilir, eğer bekârsa güzel bir kimseyle evlenir, parasını din yolunda harcar veya hacca gider yada sadaka-i cariye (halka faydalı bir bina) yapar şeklinde yorumlanmıştır.

Kişi rüyasında bir bina yapımında kullandığı inşaat malzemeleri ile bir cami veya bir mescid yaptırdığını veya yaptırıyormuş olduğunu görse, bu rüyası onun (rüya sahibi) için cennette bir köşk yapılacağına müjde ile yorumlamıştır.  İbn-i Sîrîn.

Rüyasında bir cami veya mescid üzerine bir çatı yaptığını veya yaptırdığını görmek, rüya sahibinin yetimleri, zayıfları ve yoksulları gözetip koruduğuna işaret olarak yorumlamıştır İbn-i Sîrîn.

26 Mart 2012 tarihinde eklenmiş ve 748 kez okunmuş.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Diğer Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
sohbet odaları mobil sohbet sohbet