Korumalı VPS Sunucular

Sitemize Hoşgeldiniz - Bugün

Şuanda 35 Kategoride 1781 İçerik Bulunuyor.

Korumalı Sunucular

Hz. İbrahim’in Rüyası

Ana Sayfa » Hz. İbrahim’in Rüyası

Çileli Bir Ömür

Hz. İbrahim, dalalet bataklığına saplananların ebedî hayatını kurtarabilmek için çok gayret sarfetti. Fakat insanların ekseriyeti onun kıymetini bilmediler. Kendisine eza, cefa ettiler. Başlarına bela olarak gördükleri bu mübarek zatı, yok etmek için ateşe bile attılar.

Nihayet Hz. İbrahim o beldeden ayrılmaya karar verdi. İbadetine devam edebileceği bir beldeye gidecek, dini vazifelerini orada devam ettirecekti.

Bulunduğu beldede dinin emirlerini Allah’ın rızasına uygun şekilde yapamayan kimsenin, bir başka beldeye göç etmesi gerekir.

Ferahlatıcı Müjde

Hz. İbrahim Rabbine sığındı. Vazifelerini ifa edebileceği böyle bir beldeyi nasip etmesini, Cenab-ı Hak’tan niyaz etti. Sonra duasını şöyle tamamladı:
– Ey yüce Rabbim Bana salih bir evlad ihsan buyur.”
Cenab-ı Hak onun duasını kabul etti. Uysal bir evlat sahibi olacağını melekler vasıtasıyla müjdeledi.
Yaşı hayli ilerlemiş olan İbrahim Aleyhisselam buna çok sevindi. İhtiyarlık demlerinde nübüvvet vazifesine yardımcı olabilecek bir erkek evlada sahip olmak fevkalade bir şeydi.

Allah’ın müjdesi, zamanı gelince gerçekleşti. İkinci hanımı olan Hacer, nur topu gibi bir evlat dünyaya getirdi. Bu uysal ve mübarek yavruya İsmail adı verildi.

Çetin İmtihan

Güneş dağları aştı, mevsimler döndü dolaştı. Üst üste yığılan günler ayları, aylar yılları kovalarken, İsmail de büyüyüp gelişti. Artık babasına yardım edecek bir çağa gelmişti.

Rivayet olunur ki; Hazreti İbrahime bir gece rüyasında bir zat; “Allahu Tealâ sana, oğlunu kurban etmeni emrediyor” dedi.
Hz. İbrahim heyecanla uyandı. Rüyanın, Rahman’dan mı yoksa şeytandan mı olduğu hususunda tereddüde düştü. İkinci gece tekrar aynı rüyayı görünce, Rahmani olduğunu anladı. Üçüncü gece yine gördü. Bunun, mutlaka yerine getirilmesi gereken ilahi bir emir olduğuna zerrece şüplesi kalmadı. İsmai’i yanına çağırıp ona şöyle dedi:
“Yavrum! Ben rüyamda görüyorum ki, seni boğazlıyorum. Artık bak, ne düşünürsün?” (Çocuk ona şöyle) dedi: “Babacığım! Sana, ne emrediliyorsa yap: İnşaallah beni sabredenlerden bulacaksın” (Saffat Suresi Ayet: 102)

Hayırlı Evlad

Hz. İbrahim bu rüyayı müteakip, oğlu İsmail’i alarak bir dağ tepesine doğru yürümeğe başladı. Beraberce giderken oğluna durumu anlattı.
Hz. İsmail büyük bir teslimiyetle şöyle dedi:
– Ey Babacığım, seni hareketimle rahaız etmemem için ipimi iyi bağla, kanımdan üzerine sıçramaması, kanımı görüp annemin mahzun olmaması ve bu sebeble ecrimin noksanlaşmaması için üzerimden elbisemi çıkar. Bana daha kolay olması için de bıçağı boğazıma çabuk sür. Çünkü ölüm zordur. Anneme, gittiğinde benden ona çok selam söyle. Eğer münasib görür iseniz gömleğimi anneme verin. Olabilir ki annem bununla teselli bulur.
Bunun üzerine İbrahim aleyhisselm oğlu İsmail aleyhisselam’a şöyle dedi:
– Sen Allah’ın emrini yerine getirmekte ne iyi yardımcısın evlâdım!
Hazreti İbrahim, oğlunun dediklerini yaptı. Alnından öptü. Ağlayarak onu bağladı. Sonra bıçağını alıp boğazına çalmağa başladı. Fakat bıçak kesmedi.
O anda İsmail babasına şöyle dedi:
– Ey babacığım, yüzümü yan tarafa çevir. Zira sen yüzüme bakarsan belki sende bir acımak duygusu belirir de Allah’ın emrini yerine getiremezsin. Ben de nâhoş bir hareketde bulunmamak için bıçağa bakmayacağım.
İbrahim (A.S.) bunu da yaptı. Sonra bıçağı boynuna koydu. Fakat, bıçak tersine dönüyor, kesmiyordu.

Sadakatin Mükfatı

Biz de ona şöyle nida ettik: “- Ey İbrahim! Gerçekten rüyana sadakat gösterdin. Şüphe yok ki biz, güzel amel işleyenleri işte böyle mükafatlandırırız.” Muhakkak ki, bu açık bir imtihandı. (Saftat suresi ayet 104, 105, 106)
Hz. İbrahim’e rüya ile tebliğ edilen çetin ve şiddetli bu imtihan, Allah’ın lütfu ile başarılmıştı.
Acaba bu günün İsmail’leri, Yakubları, Ersinleri, İsmetleri, karşılaştıkları imtihanları yüz akıyla verebiliyor mu?

TemaFabrika
sohbet odaları mobil sohbet sohbet